ژول ورن همیشه نازنین

اوایل دوران کتاب خونی م ، همون سال های اول دبستان و از وقتی خوندن رو تا حد زیادی یاد گرفتم ، کتابهایی که قهرمان های من در اونها زندگی می کردن آثار ژول ورن و دیکنز بودند . یادمه تا زمانی که واقعا حس کردم وارد دنیای نوجوونی م شدم ، هر چی که می خوندم باز هم بر می گشتم به سمت کتاب های ژول ورن و نمی تونستم از اونها جدا شم . اواخر سوم راهنمایی بود که متوجه شدم مثل قبل انگیزه ی زیادی برای تعقیب کردن داستان هاش ندارم و برام زیاد لذت بخش نیستن . کتابی که روی میز باز گذاشته بودم به سختی ورق می خورد و  تصمیم گرفتم پایانش رو نخونم .

این بلا چند ماه بعدش سر « زیرزمین اژدها » اومد و تقریبا نصفه رهاش کردم . مطمئنم اون آخرین کتابی بود که از نویسنده ی محبوبم و قهرمان واقعی دوران کودکی م خوندم . اما هنوز و همچنان با شنیدن یا خوندن اسمش و دیدن تصویرش به عنوان بزرگترین و دوست داشتنی ترین قهرمان زندگی م توی ذهنم نقش می بنده .

* این سالها وقتی وارد کتاب فروشی ها می شم معمولا یه گشتی هم بین قفسه های کتابهای کودک . نوجوان می زنم ؛ هرچند با دقت زیادی این کار رو نمی کنم و حتی شاید بیشتر اوقات چیز زیادی از اون چه دیدم یادم نمی مونه . اما این همه اسم جدید ، کیفیت بالای کتابها نسبت به سالهای دور کودکی من ، خلاصه هر چیزی که به یمن مترجم های فراوان و امکانات جدید چاپ و نشر کتاب فراهم شده ، مث یه ورطه منو به درون خودش می کشه . گاهی دلم میخواد فقط بشینم و کتابای کودک و نوجوان بخونم ! 

* در نهایت همیشه احساس می کنم چیزی که این روزها و سالها در بین این دسته از کتابها بیشتر مطرح شده ، انگار ترس و وحشته ! آخه یه سری از عنوان ها که به وفور هم دیدم شون ، دارن همینو می گن .

_ البته این حرف من نمی تونه معیار باشه چون بازم می گم ، با دقت کافی کتابها رو بررسی نکردم .

/ 2 نظر / 5 بازدید
پرکلاغی

یکی از چشم‌هاش آبیه اون یکی قهوه‌ای!

سبا

این پستت قدیمیه... مال سه سال پیشه ولی من دارم وایه نهصدمین بار همه پستات رو می خونم و گفتم شاید بد نباشه اینو بهت بگم: من هم همین عقیده رو دارم چه حالا و چه موقعی ای که این پستو نوشتی کتابهای ترسناک رواج بیشتری داشته... کلاسیک خوندن رو بعضیا املی می دونن که من ابدا جزئ اون دسته نیستم و به نظرم ادبیات و داستان های غنی رو توی همین کلاسیک ها یافت. ولی الان همه کتابخون های ابتدایی و مبتدی میرن سراغ ترسناکا... و ژانر دیگه رو حتی طرفش نمی رن. من شخصا تا حالا ترسناک نخریدم ولی می خونم و به نظرم بعضی هاشون بد نیستند، اما کسی که فقط از اینا بخونه (ترسناکا و فانتزی ها) از نظرم اسمش کتابخون نمی شه. آثار ادبی واقعی دست همین کلاسیک نویس ها و نویسنده های کهنه... یا حتی نوسنده های نوجوان فعلی که تخصصشون ترشناک و ژانر وحشت نیست... البته ترسناک هم خوبه ولی به نظرم مثل زنگ تفریحیه بین کتاب درست حسابی خوندن.