جادوی مادربزرگ

«مادرم جوری واکنش نشان داد انگار او را شلاق زده ام. مقصودم مشخص بود ولی سلاحی که به کار برده بودم عجیب و ناشایست بود. فردا از وضعیت اتاقم متوجه شدم که همه جا را به دنبال مواد زیرورو کرده. لباس هایم که همیشه به نظم و ترتیبشان مباهات می کردم حالا بدون توجه به رنگ و نوعشان در کشوها چپانده شده بودند. بوی سیگار می آمد و روی میز حلقه های لیوان قهوه بود. مادرم پیش از این بارها مشمول بخشش من شده بود ولی گند زدن به کشوهای این جانب برابر بود با بدل کردن دوست به دشمنی قسم خورده. پَری به ته خودکارم چسباندم و برایش نامه نوشتم: ...» ص87

 

مادربزرگت رو از اینجا ببَر! کتاب خیلی خوبی بود، فوق العاده! خیلی دوستش داشتم! جایی خواندم بالاخره یه روز قشنگ حرف می زنم بهتر است، ولی به نظر من مادربزرگت... بهتر بود! البته اولی را هنوز کامل نخواندم؛ در همان حدی که پیش رفتم مقایسه شان می کنم که منصفانه باشد. شاید فردا بتوانم دوباره این کتاب را پیدا کنم و ادامه ش بدهم و نظر منصفانه تری داشته باشم.

   اسم کتاب را، طبق معمول بیشتر مجموعه های داستان کوتاه، از روی یکی از داستان های مجموعه انتخاب کرده اند. داستان خوبی است، اما فکر می کنم بیشتر برای جذاب جلوه دادن کتاب این اسم را روی جلد گذاشته اند؛ که الحق هم مؤثر است! خودِ من از دو سال پیش دوست داشته م این کتاب را بخوانم و حتی داشته باشم! اما بهترین داستان مجموعه از دید من، سیارۀ میمون ها بود. عاشقش شدم! آن قدر که دارم دوباره می خوانمش! و کل کتاب را با فاصلۀ اندکی می خواهم دوباره بخوانم؛ و سال بعد هم احتمالاً آن را خواهم خواند! داستان هایش طوری اند که جا دارد این کار را بکنم.

   تا اینجا داستان های سداریس از زندگی خودش، خانواده، دوستان و تجربه های جورواجورش برآمده اند. داستان ها خوب تعریف شده اند و وقتی کلمه ها را می خواندم، دنیایی از آدم ها و اشیا و احساس های گوناگون از کتاب بیرون می ریختند. به اندازه ای که کلمه دارد، پربار است. خواندن اینطور داستان ها دوست دارم، به همین دلیل هم هست که دلم می خواهد بیش از یک بار بخوانمشان. چون انگار در خوانش اول همۀ این چیزها که از کتاب بیرون آمده اند، برایم به اندازۀ حضورشان پررنگ نشده اند.

   سداریس خودش را نوشته است. درست اولین داستان از هر دو مجموعۀ بالا (داستان های طاعون تیک و بالاخره یه روز قشنگ حرف می زنم) تأثیر دیگری روی من داشتند. این دو داستان و نگاه کردن به چهرۀ سداریس مرا قدری عصبی می کند. یادم می آید در ک.دکی تا سرحد تیک داشتن پیش می رفتم، فقط برای تقلید از دیگران، یا فکر کردن زیادی به حرکتی که در اثر تکرار به تیک تبدیل می شود. بعد با جنونی وسواسی جلوی خودم را می گرفتم که تکرارشان نکنم، بهشان فکر نکنم، حتی یک بار هم انجامشان ندهم. دوستی داشتم که تیک داشت. از همان کودکی حرکت خاصی می کرد. بعدتر که دیدمش باز هم تیک داشت. این دفعه حرکتش متفاوت بود. و من باز هم به او فکر می کردم. اینکه چرا کاری برایش نکردند. چرا حرکتش تغییر کرده. باز هم می رفتم سمت تقلید و ... حتی اگر برایم تعریف می کردند فلانی چنان تیکی دارد، در خلوت ادایش را در می آوردم و عجیب اینکه ماهیچه های بدنم خیلی سریع همراهی می کردند. و من می ترسیدم از این آمادگی و همراهی.

   از پیدا کردن تصویر سداریس در اینترنت پشیمان شدم. فکر می کنم مجموع داستان ها و حالت چهره اش خبر از چیزی می دهد که نمی خواهم بدون داشتن راهکار مناسب یا قدرت کافی برای مواجه شدن با آن درگیرش شوم.

   داستان هایش خیلی خوب است، خواندنی و قابل تأمل. هرچه باشد به خواندنشان می ارزد.

/ 4 نظر / 29 بازدید
بلارمین

داشتم با مریم حرف میزدم گفتش که پست جدید گذاشتین من تا حالا بهترین مجموعه ام هری پاتر بود قلب جوهری هم جالب بود ولی به گرد هری هم نمیرسید فیلم ظهور سیاره میمون هارو دیدین؟؟! اونم خیلی جالب بود ولی هیچوقت مجموعه سیاره میمون هارو نخوندم شاید بعدا بخونمش ولی الان هیچ جایی واسه یه مجموعه توی برنامه ام ندارم...کاش زود مدرسه شروع شه اونوقت شاید وقت بیشتر باشه

پرکلاغی

نمیدونم چرا اون روز توی نشر ثالث ترغیب شدم مادربرگت رو از اینجا ببر رو بذارم زمین و نخرمش و جاش تصادف شبانه مودیانو رو بخرم. پشیمون نیستم، حس و حال اون موقع مودیانو میطلبید و توی مود کتاب طنز نبودم. اکثر کتابهای سداریس رو به انگلیسی دارم ولی راستش هنوز همت نکردم بخونمشون.

بلارمین

عه..من داشتم خودمو برای یه مجموعه جالب اماده میکردم.. فیلمش خیلی جالبه اگه تونستین حتما ببینین راسی سندبادجون کتاب تئودوربون رو خوندی؟! وقتی رفتم دفتر بگیرم یه کتاب باخلاصه خیلی جالب بود که تونستم کنار وسایل دیگم بگیرمش خیلی جالبه درباره یه پسره ۱۳ ساله است که عاشق وکالته و براش هر کاری انجام میده...پسرک وکیل... واااای سندباد جون راسی یه دقترکلاسوری هم خریدم که طراح اش یه پسرک تویه ماشین نشسته که رو سقفش پر از چمدونه انگار داره میره مسافرت ولی وقتی به مسیر دید پسره نگاه میکنی بنظر خیلی رویایی میادش..

پرکلاغی

راستی چرا از دیدن عکس سداریس توی اینترنت پشیمونی؟ فکر میکردی قیافه اش باید یه جور دیگه باشه؟