پسری که هیچ وقت بزرگ نشد

از بچگی که مامانم داستان پیترپن و وندی و از روی یه کتاب جلد قرمز با نقاشیای بسیار زیبا می خوند، این پسرک دارای قدرت پرواز برام دوست داشتنی و کنجکاوی برانگیز شده بود. پیتر اون روزا به وندی کمک می کرد و همه دوستش داشتن و چهرۀ آرومی داشت. این تمام چیزی بود که سالها از داستان و شخصیتش توی ذهنم باقی مونده بود.

چند سال پیش که فیلم Neverland رو دیدم، از جیمز بری _ خالق داستای پن_ خوشم نیومد و دنبال دنیای پیتر رفتن باز هم به تعویق افتاد.

چند ماه قبل اما، بابت سریالی که تازگی درموردش نوشتم Once upon atime و اینکه پیتر هم در این سریال حضور داره، بهانه ای پیدا شد تا داستان پیتر رو بخونم ... و بعدش یه شخصیت دیگه ازش توی ذهنم ساخته شد ؛ پسری شیطون و فراموش کار و تا حد زیادی خودخواه که بچه ها رو یه جورایی گول می زنه و از خونواده هاشون جدا می کنه و به سرزمین خودش می بره که در اونجا هیچ وقت بزرگ نمی شن و همه ش در حال بازی هستن ..


پیتر موقع آموزش پرواز به بچه ها بهشون میگه : « فقط به چیزهای خوب فکر کنید. فکرها شما را به هوا بلند می کنند » ص 66

مثل وقتی که خودمون حس می کنیم یه تصور و فکر می تونه آدم رو  به پرواز دربیاره ! :)

اما شخصیت های جالب دیگه ای هم توی این داستان هستن ؛ وندی که از همه دوست داشتنی تره به نظرم، کاپیتان هوک که از یه تمساح خیلی می ترسه . این تمساح دست هوک رو خورده و دنبالشه تا بقیه شو هم بخوره ! در ضمن چون یه ساعت رو هم بلعیده ، وقتی نزدیک میشه از روی تیک تاک ساعت توی شکمش هوک می تونه ردشو پیدا کنه و از دستش فرار کنه .

نویسنده در خلوت هوک به ذهنیتش نزدیک میشه :

« خوش فرمی بیش از هرچیز برایش اهمیت داشت. همیشه از اعماق درونش سوالی ابدی مثل قیژقیژ ِ دروازه ای زنگ زده شنیده میشد : امروز به قدر کافی خوش فرم هستی ؟ ..

و صدایی از درونش می گفت : خوش فرمی این است که در هر چیزی مشخص تر و ممتازتر از بقیه باشی. » ص 191

* « پیــتـر پـن » ؛ اثر جیمز بَری (James Mathew Barrie) ؛ ترجمۀ رامک نیک طلب ؛ انتشارات قدیانی .

/ 5 نظر / 5 بازدید
پرکلاغی

با پیتر پن فقط در این حد آشنایی دارم که یه جای کتاب فرنی و زویی خانوم گلس به زویی میگه تو احساسات نداری و زویی میگی‌ "کجاش ندارم من تا پرده تئاتر تو نمایش پیتر پن میره بالا میزنم زیر گریه"! اینجا بود پیتر پن برام خیلی‌ موندگار شد.

پرکلاغی

آره من هم دارم همون قدیمیه رو میبینم! تا اینجاش خوشم اومده. فکر کنم راهنمایی‌ که بودیم نصفش رو تو سمعی بصری مدرسه برامون پخش کردن اما من چون زبانم در سطح الانم نبود هیچی‌ ازش نفهمیدم! [ناراحت]

پرکلاغی

یه چیز جالب که تو زندگی‌نامه‌ی جیمز بری نوشته بودند این بود که تا قبل از اون اسم وندی زیاد تو اون زمان مرسوم نبود اما بعد از چاپ این نمایشنامه خیلی‌ این اسم متداول شد. راستی‌ یادم رفت ازت بپرسم چرا با دیدن فیلم حس کردی از جیمز بری خوشت نمیاد؟

مریم

پیتر پن رو من امسال خوندم...تو یه سریال کره ای که جدیدا شبکه دو پخش میکنه نمایشی از پیتر پن داشتن...همشون رو اشتباه گفتن...من مینشستم به مامان بابام میگفتم اینجا اشتباهه...پیتر از وندی درخواست کرد همراش بیاد سرزمین رویا...وندی هیچوقت همچین کاری نکرد... جای این دوتا رو عوض کرده بودن...قیافه(مثلا)تینکربل رو باید میدیدی...به جای یه شخصیت لطیف یه ادم چاق و چله آوردن.