حبیب خدا

هروقت جایی می خوانم/ می شنوم که ما در مقابل خارجی ها بسیار مهمان نواز بوده ایم و .. مثلاً همین خانوادۀ گردشگر آلمانی(؟) که قرار بود چند روز در ایران بمانند و مدارکشان را گم کردند و شش ماه مهمانِ نوازش ایرانی ها بودند، این سؤال برایم پیش می آید که ما فقط در مقابل خارجی ها (به ویژه اروپایی ها و آن ور تری ها) مهمان نواز هستیم یا در مقابل هموطنانمان هم؟

مثلاً اگر بیماری از شهرستان برود تهران و لازم باشد چند روز در این شهر بماند تا نوبت دکتر و ... گیرش بیاید_ بعضی ها جلو در بیمارستان یا در راهروهای آن می خوابند_ چه؟

من خودم از این کارها نکرده ام و نمی کنم. حالا نه از روی بدجنسی. کلاً این مدلی م. به کسی هم کار ندارم. ولی دست خودم نیست، هروقت این خارجی ها می گویند ایرانی ها مهمان نوازند، یاد خودمان می افتم. اگر آن ها مهمانند، خودمان برای خودمان چه هستیم؟ چرا؟

و به خودم جواب هایی می دهم.

/ 2 نظر / 27 بازدید
پرکلاغی

منظور ایرانی ها از مهمون نوازی بیشتر چیدن انواع اقسام اطعمه/اشربه واسه مهمون و ریخت و پاش اضافه و غیرضروری و هزار بار تعارف کردن به خوردن و تعارفات معموله. از همدیگه خوششون نمیاد اما همدیگه رو دعوت میکنن خونه هاشون و بعد رفتن هم غیبتها و کینه ها و کدورتها همچنان باقیه. مهمون نوازی ایرانی هم مثل خیلی عوامل اغراق شده غرور ملی، بیشتر یه جور بزرگنماییه.

بلارمین

مهمان نواز که فک نمیکنم!!! ولی شاید کمی مهربون و غریبه پرست باشن[متفکر][متفکر][متفکر] در هر صورت من که قرار نیس خارجی باشم و مورد لطف قرار بگیرم ولی تا اونجا که میتونم دستای به سمتم دراز شده رو بی جواب نمیزارم... اگر هم روزی از اینجا برم فک نمکنم جز به عنوان یه ادم باسواد برای کمک به پیشرفت کشورم برگردم!!! البته ایشا... به کمک خدا و توکل بهش و تلاش خودم برای هدفم...