جایی، در فضایی...

  «من کمی خسته‌ام، آیا تمامی اطلاعاتم را دریافت کردید؟ می‌خواهم چرتی بزنم.»@

حتماً چند سال دیگر کتابی هم درمورد ماجرای این کاوشگر طفلکی_ Philae فیلای/فیله_ می نویسند فیلمی می سازند*، با ماجراهایی که در ذهن بتوان تصور کرد.. از نرسیدن نور خورشید به آن، خاموش شدنش، .. و اینکه این روزها نور خورشید دریافت کرده، دارد شارژ می شود و ... روشن می شود. چه اطلاعاتی قرار است به ما آن ها که روی زمین منتظر بوده اند، بدهد. و ماجرای اصلی حتماً آن ساعت های به خواب رفتنش و قطع شدن ارتباطش با زمین خواهد بود. داستانی شاید بدون گفتگو (یا حداقل گفتگو)، با موسیقی متنی که فضای بیرون از اتمسفر زمین و لایتناهی بودن کیهان را به ذهن منتقل کند.

بعد هم فیله جان رها می شود، جایی در همان ذهن، (حالا یا در فضا می ماند، یا می آورندش به زمین و در محلی می گذارندش متعلق به یادگاری های فضایی،..) و داستان ادامه دارد.

[نام فیلای برگرفته از نام جزیره‌ای در رود نیل است که کشف ستونی هرمی در آن منجر به رمزگشایی از روزتا استون شده‌است،‌ سنگی آتشفشانی که در سال ۱۷۹۹ در مصر کشف شد.]

 

* ساختن فیلم با جلوه های بصری مسلماً هیجان بیشتری دارد.

** موقع تایپ «کاوشگر» را اشتباه نوشتم! خیلی وقت بود این کلمه را ننوشته بودم.

@فرودگر  فیلای روی توئیتر خود این پیام را نوشته بود، به نظر می‌آید این ادبیاتی است که آژانس فضایی اروپا از آن برای اعلام برقراری تماس با فرودگر استفاده می‌کند.

/ 2 نظر / 5 بازدید
سبا

با این قضیه و ماجرا آشنایی چندانی ندارم اما از آن مباحثی بود که چیزی را درونم به آتش کشید... ماجرای غریبی ست... و جان می دهد برای یک رمان پر کشمکش با فضایی آرام یا... همون فیلمی که خودت هم گفتی... چنین موسیقی نابی برای چنین داستانی ضروریه

پرکلاغی

یعنی اون جمله "من کمی خسته ام..." واقعیه؟ چه بامزه! نمیدونم چرا یاد یه فیلم فضایی که اصلا ندیدمش می افتم، مثل ادیسه فضایی (یا یه همچین اسمی). بعد جالبه با وجود عدم علاقه ام به این سبک فیلمها، الان یهو دلم خواست فیلم ادیسه فضایی رو ببینم! تنها فیلمی با این سبک و سیاق که دیدم Armageddon بود که دوستش هم داشتم، شاید به خاطر بوروس ویلیس و لیو تایلر و بن افلک.