آبیِ دوست داشتنی وبلاگ خودم!

    If I stay از آن فیلم هایی نیست که به لحاظ محتوایی و داستانی و .. بخواهم نگهش دارم یا دوباره ببینم. اما بخش هایی دارد که برای من دوست داشتنی اند:

   پدر و مادر Mia و زندگی نیمه کولی وارشان و راحت گرفتنشان، سرزندگی و در عین احساساتی بودن منطقی بودنشان، بخش هایی از گذشتۀ پدر که تکرار می شد، خانه شان و فضای اطراف آن، حتی ماشین آبی شان و جعبۀ ویولنسل Mia که به همان رنگ بود. هنرپیشۀ Mia را دوست داشتم و لباسش را در آن صحنۀ ماشین سواری توی جاده که بعدش .... شد.

   در طول فیلم Mia را مورد نوازش قرار می دادم: دخترۀ گَنده دماغ منظم کلاسیک! حیف این پدر مادر برای تو! وقتی داشتم یادداشت هایم برای این فیلم پاک نویس می کردم، به نظرم رسید چرا Mia چنین رفتاری در طول فیلم دارد: انگار درون او دو نیرو جریان دارد. نیرویی که او را به شدت منظم و طرفدار دنیای کلاسیک می کند (و این از بچگی در او بوده و تقریباً اکتسابی نیست)، نیروی دیگر هم او را سمت دنیای پدر و مادرش می کشاند. تا زمانی این دو نیرو با هم در تضادند، Mia  نمی تواند کنترلشان کند و بر اثر این تناقض دچار مشکل می شود. اما کم کم این دو نیرو در وجودش یکی می شوند و به نتیجه می رسد:

همیشه فکر می کردم ویولنسل سازیه که به تنهایی نواخته می شه. شاید به همین خاطر بوده که همیشه احساس راحتی می کردم. فقط من و ویولنسلم. اما اون شب که کنار آتش و کیپ آدام و بقیه نشسته بودم، فهمیدم که اشتباه می کردم. ویولنسل ساز تنهایی نواختن نیست، بلکه بخشی از یه چیز بزرگتره.

   الآن که عکس های فیلم را دیدم، انگار واقعاً این آبی خاص که بالاتر اشاره کردم، عمداً در فیلم تکرار می شود. چندین مورد را به یادداشت های قبلی م اضافه کردم؛ حتی لیوانی که در یک صحنه دست Mia  است، منظرۀ بیرون کافه، ... این آبی زیبا و طیف های آن همه جا حضور دارند.


/ 7 نظر / 33 بازدید
مریم

من کنجکاو شدم رفتم اسمشو به انگلیسی سرچ کردم. فکر کنم کتابشم هست...نوشته بود اونجا. میدونستین؟

مریم

اثر Gayle Forman. نمیدونم چه عبارتی براش تو فارسی سرچ کنم که بتونم کتابشو دانلود کنم.امروز امتحان فاینال زبان بود.حالا میتونم بشینم کتاب بخونم.:)))))

مریم

مرسی سندباد جونی.[گل] آره خیلی میچسبه،دیگه دغدغه درس ندارم.انشا و کتاب کار و کلاس و حفظیجات... گیل فور من...اگر بمانم.ولی اینم جزو کتابای کمیابه که زیاد پیدا نمیشن،مثل کتاب واگرا...یادم باشه ایندفعه رفتم شهر کتاب دنبالش بگردم. جایی که او رفت...فقط یک روز...فقط یک سال هم از آثار این نویسنده است. نسخه انگلیسیش پیدا میشه... میرم بازم میگردم اطلاعات میگیرم بهتون میگم.اگه لینک کتابش رو پیدا کردم براتون میفرستم.

مریم

ااااا من ندیده بودم مرسی...بسیار زیاد. الان میرم همشون رو،میبینم.[قلب]

مریم

سلام سندباد جونی دیشب تو سایت فیلم ها داشتم گشت میزدم متوجه شدم قسمت دوم مجموعهDivergentهم کامل منتشر شده. Insurgent...اولش فکر کردم بازم تریلر هست ولی دیدم نوشته بود119 دقیقه. نمیدونم دیدیش یا نه،ولی گفتم خبر بدم.[لبخند][ماچ]

مریم

واقعا؟نوشته بودین؟ کدوم پست؟ من چرا حواس پرتی گرفتم؟[نگران][خجالت]

پرکلاغی

با این توصیفاتی که از رنگ آبی کردی دوست دارم ببینمش. حتی اگه دورن مایه داستانی جذابی هم نداشته باشه.