«جادۀ اختصاصی. وارد نشوید!»*

امیلی: هرشب دعا می کنم که یه راست نری جهنم!

ایثن: خب، یه راست که نمیرم، تو نیویورک یه توقفی می کنم!!

***

چند وقت پیش می خواستم Beautiful creatures  را پاک کنم. پارسال دیده بودمش و به نظرم همین یک بار دیدن کافی بود. امروز یاد این افتادم که هنوز بین فیلم ها دارمش و پاک نشده. یادم مانده بود که ایثن یه وقت هایی کتاب می خواند و از کتابی و نویسنده ای نقل قول می کرد. دقیقاً یادم نبود چه کتابی، شاید ناتور دشت بوده، یا چیزی که در همان حد جالب بوده باشد..

چند دقیقه از فیلم را که دیدم، هم ماجرای کتاب یادم آمد هم تصمیمم عوض شد. این فیلم باید بماند! گذشته از بعضی بخش ها که مربوط به ماجراهای شخصی و خانوادگی دختر مرموز داستان است و به نظرم خوب درنیامده، چیزهای جالبی هم دارد و بد نیست برای سرگرمی نگهش دارم. برای وقت هایی مثل امروز، که می بینم خیلی از جاهای این دنیای واقعی کاری از دستم بر نمی آید.

اشارۀ کتابی ای که موقع دیدن فیلم توجهم را جلب کرده بود، سلاخ خانۀ شمارۀ 5 و شخصیت داستان، بیلی پیلگریم، بود. نکتۀ جالب دیگر این که ایثن نقشه ای از جهان روی دیوار خانه دارد که تصویر جلد بعضی کتاب های موردعلاقه اش را روی شهرهایی پونز کرده که اتفاق های کتاب در آن رخ می دهد. مثلاً سلاخ خانه روی درسدنِ آلمان، ناتور دشت روی نیویورک، کتاب دیگری روی مکزیکوسیتی، ...

و از طرفی دختر مرموز هم به بوکفسکی علاقمند است و ایثن برای جلب توجهش بوکفسکی می خواند و نقل قول های ناقصی از آن را از بر می کند ..

نگهش داشتم تا در یک روز مالیخولیایی دیگر ببینمش.

* این جمله روی تابلوی کوچکی در ابتدای ورودی خانۀ بزرگ میکن وود در همین فیلم نوشته شده.

/ 3 نظر / 9 بازدید
بلارمین

سایت باحالی داری! کتاب های قشنگی رو هم معرفی میکنی فقط دو سه تاشو خوندم ولی با تعریفی که از بقیه شون کردی الان به لطفت یه عالمه کتاب به فهرست کتابای درخواستیم از کتابخونه اضافه شد،ممنونم

مریم

منم این فیلم رو دیدم.ولی نمیدونم چرا زیاد جذبم نکرد.هیچ وقت هم دستم به حذف کردنش نمیره.دنبال کتاب سلاح خانه شماره ۵ میگردم ولی هنوزم پیداش نکردم.راستی سندباد جونی ناتور دشت کتابش چیجوریه؟و یه سوال دیگه کتابایی که تا حالا خوندی به نظرت کدوماشون برای ما مناسبه؟یعنی در حد ما که نوجوونیم هست؟و یه درخواست دیگه داشتم.یه نفر امروز به اسم بلارمین اینجا نظر گذاشت ولی اشتباه خصوصی فرستاد میتونی درجش کنی؟لطفا؟

مریم

از آثار دیکنز خیلی دلم میخواد داستان دو شهر رو بخونم.برونته و آستین هم نویسنده های مورد علاقه ی منن.غرور و تعصب و جین ایر عالی بودن. یعنی معرکه بودن.ممنون از راهنمایی هات سندباد جونی.میبینی؟یهویی به دلم افتاد شاید در ادامه جواب بلارمین یه چیزی نوشته باشی و الان واسه من نوشتی.چه خوب شد سر زدم و تونستم اینا رو بخونم.دخترک کولی هم منو هنوز جذب نکرد ولی دوست دارم تمومش کنم.