سنّت حسنه

آسّه آسّه به دنیای کتاب خونی بر می گردم. «ماتیلدا» ی رُلد دال رو چند روز پیش خوندم، مجموعۀ «افسانه های برادران گریم» رو گذاشتم کنار بالشم که شبی یک یا چندتا رو بخونم و بالاخره این کتاب بی مزۀ! هزار و چند صفحه ای رو حداقل یه بار خونده باشم.

قبلاً فکر می کردم این کتاب باید خیلی برام فوق العاده باشه. اما درمقایسه با متن های بازنویسی شده و حتی بازآفرینی های هنرمندانۀ قرن بیستمی و بیست و یکمی، سرد و بی روح و بیشتر اخلاق گرایانه میاد. طرح منطقی که تقریباً اصلاً نداره، شخصیت پردازی ضعیف و .. (وقتی پای فیلم و سریال و جلوه های تصویری میاد وسط دیگه خیلی تفاوت آشکار میشه). اما همیشه خار خار آشنایی با ناخودآگاه جمعی و تاریخی بشر، منو واداشته تا نگاهی به این داستانها داشته باشم. حداقل بدونم خاستگاه خیلی از داستانهای شیرین امروزی از کجا بوده و در اصل، به چه شکل روایت شدن. خیلی دوست دارم تجربۀ بعدی م مطالعۀ «هزار و یکشب» عزیز باشه که مسلماً بسیار شیرین تر و جذاب تر خواهد بود.

_دیروز هم «اقیانوس انتهای جاده» از نیل گیمن مرموز با ترجمۀ فرزاد فربد رو شروع کردم که در 2013 شده کتاب سال بریتانیا.  کمی که جلو رفت خوندنش، مفصل تر معرفی ش می کنم و بیشتر درموردش می نویسم.

/ 2 نظر / 4 بازدید
پرکلاغی

نیل گیمن مرموزه؟ ئه چه جالب! چرا؟ فقط یه داستان کوتاه ازش خوندم تا حالا. وبلاگشو توی گودریز دنبال میکنم اما نخوندمش تا حالا. جالب شد گفتی مرموزه. کنجکاو شدم بیشتر بشناسمش.

مریم

من کتاب ماتیلدا و چارلی و کارخانه شکلات سازی از رولد دال رو دوست داشتم.آره نیل گیمن داستاناش مرموز و پر رمز و رازه.کتاب کورالاین رو خوندم و خیلی دوستش داشتم.ولی انیمیشنش اصلا شبیه کتابش نبود.تمام صحنه هاش جابه جا شده بود و یه شخصیت اضافه هم داشت.